Кропивницький, комунальні парки, бюджет, міська влада

Кропивницький: за 20 років міська рада не виділила жодної копійки на Дендропарк

14.05.2020 | 12:00
3755

Кoмунальні парки Крoпивницькoгo: на oдні виділяють мільйoни, інші рoками справляються без дoпoмoги міськoї влади. Пo якoму принципу oбирають кoму давати, кoму ні?

Парк Перемоги або Міський сад

Найстаріший парк, який існує більше 200 років. Простягається вздовж річки Сугоклеї та водосховища. Має площу понад 52 гектари. Можна прогулятися пляжем та відпочити, якщо попередні відпочивальники не залишили після себе купи сміття.

Роками бездіяльності  міської ради парк був у занедбаному стані. Колись тут були лавки і амфітеатр, гойдалки та спортмайданчики. Донедавна місцеві жителі там вигулювали кіз. На паркову зону не виділяли грошей, тому вигляд відповідний.

В 2015 парк передали на баланс КП "Благоустрій".В 2016 році нардеп з Кіровоградщини пообіцяв, що парк Перемоги буде реконструйовано. Почали виготовляти проектно-кошторисну документацію. Але щось пішло не так і на три роки про парк забули.У 2019 році  знову обіцяють: Міський сад стане найулюбленішим місцем відпочинку містян. Гроші все ж таки вдалося "вибити" та розпочати роботи. Сума чимала – майже 40 мільйонів гривень.

КП "Єлизавета" отримало дозвіл на виконання будівельних робіт. Відповідно проекту благоустрій території парку передбачає: будівництво громадської вбиральні, облаштування питного фонтанчика, укладання асфальтного покриття паркових алей, доріжок та майданчиків для відпочинку, облаштування велодоріжок, парковки для відвідувачів парку та багато іншого.

Висадили понад 100 молодих дерев – вижили лише три!!! Звинувачення в сторону міської влади – треба було поливати. Ну якщо забезпечуєте висадку, то логічно, що полив потрібен поки деревця не приживуться. Але кого це хвилює, головне, що мережею ширяться фото того, як садили і піарились.

"На жаль, дуже частo на пoзуванні перед камерами все і закінчується. Влітку без пoливу мoлoді рoслини засихають абo стають жертвами мoтoкoс чи вандалів -"прирoдoлюбів". Ніби й хoрoше — висаджувати дерева, турбуватися прo екoлoгію, наприклад, у місцевoму  парку Мoрoзoва висадили 45 лип, прoте через відсутність дoгляду за рoслинами всі вoни загинули, два рoки тoму сoтню дерев висадили у парку Перемoги, з них прижилoся лише декілька", - прокоментувала ситуацію з озеленням виданню "День" Ірина Лягул.

Далі обрізали 1281 дерево так, що від них одні стовбури лишилися. Не довго грала музика – реконструкцію призупинено, бо місцеві екоактивісти подали до суду за вбивчу омолоджувальну обрізку. На меті підприємство мало "омолодити" сім тисяч дерев.Соцмережі вибухнули  обуренням. Такою варварською обрізкою зацікавилися в Міжнародному Центрі Перспективних Досліджень, бо вбачають в таких діях корупційну складову. Наша влада відмовчується та лише повторює, що все згідно з правилами і тд.

"Парк схожий на зраненого каліку", - писала одна із екоактивісток.

КП "Благоустрій" мали займатися лише будівельними роботами, на які у них є дозвіл. А на  обрізку дерев потрібен окремий дозвіл, якого не було. Поки йдуть суди реконструкція має бути припинена, але вона триває попри заборону. Планів багато, діла поки мало. Щось зроблено, гроші освоєнні, але результату, який обіцяли до кінця 2019 року так і немає.Далі буде… адже ціплят по осені рахують.

Дендропарк: шлях розвитку довжиною в 20 років…

Свій початок Дендропарк бере у 1958 році. У 1972 році Дендропарк було віднесено до категорії парків – пам’яток.Колись тут було висаджено багато видів дерев, якими можна милуватися й нині.До 1998 року на розвиток Дендропарку виділялися величезні кошти з місцевого бюджету. Та багато містян пам’ятають, як колись гарна зелена зона міста перетворилася на хащі.У 2000 році  парк взяла в аренду Корпорація "XXI століття". Лише тоді розпочався активний розвиток паркової зони. 

Територію близько 45 гектарів повністю утримується силами підприємців.  З 2000 року з бюджету міської ради на розвиток чи підтримку паркової зони не виділено жодної копійки.Спочатку Корпорація погасила багатомільйонні борги, які мав парк, будучи на балансі у КП "50-річчя Жовтня". На території було лише три качелі, в жахливому несправному стані. Зараз тут працює 40 сучасних італійський ліцензованих атракціонів.

На сьогоднішній день Кропивницький Дендропарк – це паркова зона, 33 га з яких займають зелені насадження і ландшафтні куточки, а на 12-ти – знаходяться розважальні заклади та атракціони. Щороку тут висаджують нові ландшафтні композиції, ексклюзивні дерева та кущі, сіють траву та привозять із-за кордону найкращі сорти тюльпанів.  Кожного року керівники парку не шкодують коштів на нові насадження та дбають про зелену зону. Своїми силами прибирають усю територію парку, бо на 20 років міська влада забула про свої зобов’язання. Варто зазначити,що зелені насадження є комунальною власністю і міська влада повинна виділяти кошти хоча б на догляд за парковою зоною (обрізка дерев, прибирання, розвиток і тд). Але в будинку "з колонами" вважають інакше.

З 2009 року щовесни керівництвом Дендропарку за підтримки Кіровоградського обласного художнього музею проводиться мистецька акція "Весняний пленер", коли найкращі художники області відображають на своїх полотнах красу весняного парку. У 2016 році пленер вийшов на всеукраїнський рівень, а з 2017 року проводиться під патронатом Міністерства культури України.

З 2010 року працює літній кінотеатр. Для діток проводять майстер-класи, квести та шоу-програми. На великій сцені для усіх бажаючих влаштовують концерти, дискотеки, проводять фестивалі. Для людей літнього віку – ретродискотеки. Улюблена зона малечі – зоомістечко. Також тут можна відпочити та зайти в кафе чи до ресторану. Благодійні програми, які розробило керівництво, дають змогу дітям-сиротам чи малозабезпеченим сім’ям безкоштовно кататися на атракціонах.

Тут встановлений гарний фонтан, який приваблює гостей веселковою підсвіткою, є безліч зручних лавок, де можна відпочити в холодку та погодувати ручних білок.


Люди неодноразово зверталися до міської ради через петиції, щоб вони долучилися до реконструкції парку зі сторони вулиці Волкова. Також мала місце петиція про створення аквапарку. Але реакції нуль, так як і всі роки із виділенням бюджету. Міська влада чомусь оминає парк, але не забуває включати його до списку туристичних місць Кропивницького, коли треба день попіаритися.

Під керівництвом Корпорації "XXI століття" Дендропарк визнано найкращим парком атракціонів. У 2011 році парк став лауреатом "100 кращих товарів України". У 2015 – кращим парком для відвідування в Україні.Парк перевіряли на доступність двоє чоловіків на інвалідних візках: вони каталися на атракціонах та насолоджувалися природою. Працівники парку допомагали хлопцям відчути себе на рівних. Є недоліки, бо не все пристосовано для осіб з інвалідністю, але завжди є над чим працювати.

В 2018 році  ГО "Серце матері" розпочало ініціативу зі встановлення інклюзивних майданчиків. Мами діток з особливими потребами, звернулися до керівництва Корпорації "ХХІ Століття" з ідеєю встановити інклюзивні майданчики поряд зі звичайними дитячими майданчиками, це б дало змогу діткам з особливими потребами вільно спілкуватися та граючись,адаптуватися  до соціуму. І все це  під технічним наглядом та цілодобовою охороною. Виконавчий комітет погодив таку ініціативу, але встановив такий майданчик в Ковалівському парку. В обговоренні деякі посадовці говорили, що чому ми маємо ставити майданчик на некомунальній власності? Ви уявляєте рівень обізнаності тих людей, які вирішують справи міста?

Цьогоріч, не надіючись на допомогу влади, вичистили всю територію парку від листя та гілок. Зробили капітальний ремонт колеса огляду та роблять постійний нагляд за атракціонами.

Сьогодні Дендропарк називають українським Діснейлендом. З усіх куточків України та поціновувачі краси із-за кордону приїздять подивитися на тюльпанову казку.

Тут кожен куточок говорить про те, що все в парку зроблено з любов’ю і для людей. Тут не зупиняються на досягнутому і роблять роботу над помилками, постійно вдосконалюються та прагнуть ставати кращими. Тут мовчки роблять свою справу не розкидаючись красномовними обіцянками.

Ковалівський парк

Парк 50-х років. Має територію 8,3 гектари. Колись тут були висаджені дерева, працювали фонтани, були облаштовані алеї та лавочки, дитячі майданчики. Добра традиція виступу в теплу пору духового оркестру. Тут проводилися масові та культурницькі заходи.  Взимку працювала ковзанка під відкритим небом. На території парку знаходиться обласна філармонія. Деякий час парк перебував в оренді, але орендар запустив його до невпізнаваного стану. У 2010 році Ковалівський парк повернули у  комунальну власність міста.

З 2011 року почалися плани на реконструкцію та розбудову парку. Але з приходом нової влади кожен раз лише розробляли стратегічні плани. Кожен із керівників був впевнений, що саме йому вдасться вдихнути життя в парк. Так, його чистили, прибирали, визначали стратегії  та продумували тактику. Над генеральним планом реконструкції працювала велика команда. Навіть визначили дату відкриття – 11 травня 2011 року. Але щось з цим парком не так, або керівництво роками відмивало гроші та лише піарилося, бо до сьогодні парк так і не був нормально реконструйований.

Колишній орендар обіцяв відновити шаховий павільйон, створити дитячі майданчики та зелені зони. Але шаховий клуб так і залишився в планах, як і будівництво нового приміщення шахового клубу, обіцяне вже новими керівниками міста.

У 2016 році на догляд за зеленими насадженнями, спорудами, громадською вбиральнею виділили понад 9 мільйонів.

В 2018 році міська рада ініціювала проведення смс-голосування, який парк реконструювати в першу чергу: Ковалівський чи Перемоги. Ковалівський парк набрав більшу кількість голосів та знову на цьому все і завершилося.

Один із переможців "Громадського бюджету" - кінотеатр під відкритим небом все ж таки працює в парку. І єдине, чому парк є важливим для містян – це пам’ятник Героям, які загинули на сході захищаючи Україну.

У 2019 році на реконструкцію виділили 306 тисяч гривень, але так як парк передавався із балансу на баланс, був в оренді, то на його території є недобудова, за яку й досі судиться підприємець.  Тому розпочати будь-які роботи неможливо.

Сьогодні в парку є дитячий  та інклюзивний майданчики (який дуже швидко зламали місцеві жителі). В 2017 році побудували "Канатне містечко".

В січні цього року з’явилася петиція де авторка вимагала реконструювати парк, бо з 2014 року далі проекту  та розробленого кошторису справа не зрушила з місця. Людям, мабуть, видніше.

Тут проводять заходи на свята, але він не є серцем нашого міста.Кожному є до чого прагнути, робити висновки та роботу над помилками, але ці помилки спочатку треба визнати.  Жоден парк у Кропивницькому не доведений  міською владою до логічного завершення. Піар, амбіції, голосні промови. Тому обіцянки треба виконувати та показувати результат, якщо взяли на себе такі обов’язки. В деяких випадках людей просто водять за ніс, десь відмиваються гроші.

Три парки: на один виділяють мільйони, інший тягнуть як "чемодан без ручки", а про третій згадують лише інколи… коли, ми вже говорили…


03.12.2021 20:00
Сьoгoдні, 3 грудня, під час засідання oбласнoї кoмісії ТЕБ та НС гoлoвна державна санітарна лікарка Кірoвoградщини Надія Oперчук пoвідoмила, прo гoтoвність oбласнoї вірусoлoгічнoї лабoратoрії ...
03.12.2021 14:53
В Кірoвoградській oбласті під час тестування 109 сирен не спрацювали дев'ять. Систему oпoвіщення та пoдачу сигналу "Увага всім" перевіряли в регіoні 2 грудня. Прo це рoзпoвів заступник...
03.12.2021 13:28
Oбласна рада прoгoлoсувала за зміни дo бюджету на 2021 рік на сесії сьoгoдні, 3 грудня, передає "Акула". Депутати вирішили з-пoміж іншoгo виділити 32 мільйoни гривень на закупівля сучаснoгo...
03.12.2021 12:56
Плoщу "Зеленoї брами" oбласна рада збільшила на 4 гектари Відпoвідне рішення ухвалили депутати на пленарнoму засіданні сьoмoї сесії сьoгoдні, 3 грудня, передає "Акула". Згіднo з рішенням,...
03.12.2021 12:35
Кірoвoградські рятувальники тричі надавали дoпoмoгу пo відкриванню дверей квартир, у oдній із яких врятoванo двoх грoмадян Про це "Акулі" повідомили в  пресслужбі надзвичайних ситуацій...
Елеватор КЗК