Кропивницький перетвориться на Афіни без Акрополя

Кропивницький перетвориться на Афіни без Акрополя

14.06.2018 | 12:00
638

 Чи є у Кропивницькому екстрасенси, що вміють передбачати майбутнє?  Не Ванга, Кассандра, Нострадамус, Мессінг, що намагалися  це робити , а віщуни справжні? Ті, хто прийдешні подїї вгадує безпомилково? Є такий пророк у Кропивницькому! Це я. Підтверджую документально.

26 березня 2018 року  на сайті «Акула» у статті під назвою «Місту Кропивницькому загрожує статус Дикого поля» я написала «…за неповних три місяці нинішньої весни  з неба вилилася(чи впало)за січень 124% відсотки від норми, за лютий-130%, за березень - 200 %. Тобто є загроза, що в тепліші місяці, коли волога рослинам особливо необхідна,  дощі, щоб «вписатися» в середньорічну норму, не поспішатимуть зволожувати наш багатостраждальний степ». Минув час, і в Кропивницькому за квітень випало дощів 33  відсотки від норми,у травні-40 відсотків, за першу третину червня-0 процентів. Абсолютний рекорд за історію спостережень за погодою  з 1901 року! Це при тому, що умовна  річна «норма» опадів для Кропивницького аж  на третину нижча від тієї кількості небесної вологи, яка потрібна для нормального розвитку рослин.

 Літні температури, що вдарили майже одразу після танення снігу, на 3-4 градуси вищі норми. На цей час лише холодні ночі (на початку червня вночі було всього +5) рятують людей від спеки. Рослинам же порятунку нема.  Ґрунт у Кропивницькому абсолютно сухий на глибині 15 сантиметрів. Тобто коріння зернових, овочевих, декоративних культур перебуває все одно що в піску. За таких умов фотосинтез рослин припиняється. Тобто вони не виділяють кисню і і рештки сил кидають не на цвітіння та формування плодів, а на виживання (фактично доживання) стебел і листя. Ось звідки при сонячних днях несолодкі полуниці та шовковиці.

Важко пригадати період, коли б на небі тижнями не було ні хмаринки. Відповідно паралельно звисокою температурою повітря та посухою  рослини добиває ще й безжальний ультрафіолет.

Науковці намагаються винайти засоби  пом’якшення згубної дії високих температур і посухи.  Наприклад, розсипані по полях гранули гідрогелю утримують  вологу в ґрунті і акумулюють її з повітря. Пуршейд відбиває атаки ультрафіолету. Ц і речовини недешеві і навряд чи корисні для здоров’я людини. Є  спеціальні сітки для захисту від сонячної радіації. Сітку можна на дворову клумбу накинути, але ж не на ниву інавіть не на город.


 У Кропивницькому та Кіровоградській області така катастрофічна посуха спостерігається лише  два останні роки, до того  було відносно нормально з опадами. У світі стало гарячішати з 80-х років минулого століття, в Україні -  ближче до 2000-них.  На планеті  посушливих  територій - 30 відсотків, в Україні – 70!

Що буде далі? Звернемося до ще одного пророка, цього разу загальноукраїнського масштабу.

«За кліматичними зонами Україна, особливо степова частина, поступово наближається до сухих субтропіків, таких, як Греція, наприклад".

 Директор Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда  сказав це 2012 року. Людям  його професії (як і заточеним на прогнози комп’ютерам) ми зазвичай мало довіряємо.  Тут майбутнє було вгадано, на жаль.

Греція…  Посуха та спека там пом’якшуються численними морями довкола Балканського півострова.  У Греції багато гір, що захищають місцевість від холодних фронтів з материка і там можуть рости екзотичні рослини. У Греції на кожному кроці - уламки древніх цивілізацій. Афінський  Акрополь, Парфенон, Корінфський канал, Халкідікі, Санторіні, Корфу, Кріт, Метеора…  Греція - то музей і курорт в одному флаконі. Греція якщо й засихатиме, то виживе за рахунок екскурсантів та  пляжників. А що є принадного для великих мас туристів  у наших кіровоградсько - кропивницьких степах, окрім вирубаних лісів, пересохлих річок, рудої трави та смітників у посадках?

… Дивлюся прогноз. «Малохмарно. Невеликий дощ. Можлива гроза, Вірогідність  опадів – 40 відсотків». Кілька разів читала про вірогідність дощу 100 відсотків, слухала попередження МНС про зливи, а з  неба цілий день знущально посміхалося розжарене сонце.

Зрештою,щось  з висоти капне. Може, навіть у цей момент ляпає. Однак, стрімко випарується. Бо прогноз на  решту червня та початок липня - від +30 до +37. У тіні. Над річками тіні нема. Дніпро, з якого бере воду й Кропивницький , вже кілька років недолитий до норми на третину. Причина - випаровування води через спеку.

 Програми адаптації до змін клімату в Україні нема. У Кропивницькому, окрім рамок з водним пилом-також.Попереду ще місяців чотири (бо останніми роками і вересень пекучий) температур, характерних для пустель. А в пустелях бувають міражі. Так що у нашому місті є шанс побачити у мареві Акрополь.

 Ніна Даниленко

23.05.2019 18:00
Віддaй людині крихітку себе. Зa це душa нaповнюється світлом.
23.05.2019 17:31
Нaпередодні Дня містa в Олексaндрії встaновлено ще один дитячий розвaжaльний комплекс "Джунглі". Про це повідомляють в міській раді, передає "Акула".Нa зaмовлення міської влaди він був ...
23.05.2019 16:30
В Олексaндрії водії бaгaтотонних вaнтaжівок продовжують нехтувaти зaбороною нa в’їзд великовaгових aвтомобілів у центр містa.Про це повідомили на сайті міської ради, передає "Акула". 23...
23.05.2019 16:00
Тишківська сільрада найдороже реалізувала оренду ріллі площею 150 га на сім років.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі ГУ Держгеокaдaстру у Кіровогрaдській облaсті. Понaд тисячу земельних...
23.05.2019 15:30
В інтернет-бaнку тa мобільному додaтку Привaт24 з’явився бот для зaмовлення готівки.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі ПриватБанку. Щоб скористaтися ботом, у додaтку Privat24 потрібно...