АКУЛА MEDIA
Кропивницький перетвориться на Афіни без Акрополя

Кропивницький перетвориться на Афіни без Акрополя

14.06.2018 | 12:00
406

 Чи є у Кропивницькому екстрасенси, що вміють передбачати майбутнє?  Не Ванга, Кассандра, Нострадамус, Мессінг, що намагалися  це робити , а віщуни справжні? Ті, хто прийдешні подїї вгадує безпомилково? Є такий пророк у Кропивницькому! Це я. Підтверджую документально.

26 березня 2018 року  на сайті «Акула» у статті під назвою «Місту Кропивницькому загрожує статус Дикого поля» я написала «…за неповних три місяці нинішньої весни  з неба вилилася(чи впало)за січень 124% відсотки від норми, за лютий-130%, за березень - 200 %. Тобто є загроза, що в тепліші місяці, коли волога рослинам особливо необхідна,  дощі, щоб «вписатися» в середньорічну норму, не поспішатимуть зволожувати наш багатостраждальний степ». Минув час, і в Кропивницькому за квітень випало дощів 33  відсотки від норми,у травні-40 відсотків, за першу третину червня-0 процентів. Абсолютний рекорд за історію спостережень за погодою  з 1901 року! Це при тому, що умовна  річна «норма» опадів для Кропивницького аж  на третину нижча від тієї кількості небесної вологи, яка потрібна для нормального розвитку рослин.

 Літні температури, що вдарили майже одразу після танення снігу, на 3-4 градуси вищі норми. На цей час лише холодні ночі (на початку червня вночі було всього +5) рятують людей від спеки. Рослинам же порятунку нема.  Ґрунт у Кропивницькому абсолютно сухий на глибині 15 сантиметрів. Тобто коріння зернових, овочевих, декоративних культур перебуває все одно що в піску. За таких умов фотосинтез рослин припиняється. Тобто вони не виділяють кисню і і рештки сил кидають не на цвітіння та формування плодів, а на виживання (фактично доживання) стебел і листя. Ось звідки при сонячних днях несолодкі полуниці та шовковиці.

Важко пригадати період, коли б на небі тижнями не було ні хмаринки. Відповідно паралельно звисокою температурою повітря та посухою  рослини добиває ще й безжальний ультрафіолет.

Науковці намагаються винайти засоби  пом’якшення згубної дії високих температур і посухи.  Наприклад, розсипані по полях гранули гідрогелю утримують  вологу в ґрунті і акумулюють її з повітря. Пуршейд відбиває атаки ультрафіолету. Ц і речовини недешеві і навряд чи корисні для здоров’я людини. Є  спеціальні сітки для захисту від сонячної радіації. Сітку можна на дворову клумбу накинути, але ж не на ниву інавіть не на город.


 У Кропивницькому та Кіровоградській області така катастрофічна посуха спостерігається лише  два останні роки, до того  було відносно нормально з опадами. У світі стало гарячішати з 80-х років минулого століття, в Україні -  ближче до 2000-них.  На планеті  посушливих  територій - 30 відсотків, в Україні – 70!

Що буде далі? Звернемося до ще одного пророка, цього разу загальноукраїнського масштабу.

«За кліматичними зонами Україна, особливо степова частина, поступово наближається до сухих субтропіків, таких, як Греція, наприклад".

 Директор Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда  сказав це 2012 року. Людям  його професії (як і заточеним на прогнози комп’ютерам) ми зазвичай мало довіряємо.  Тут майбутнє було вгадано, на жаль.

Греція…  Посуха та спека там пом’якшуються численними морями довкола Балканського півострова.  У Греції багато гір, що захищають місцевість від холодних фронтів з материка і там можуть рости екзотичні рослини. У Греції на кожному кроці - уламки древніх цивілізацій. Афінський  Акрополь, Парфенон, Корінфський канал, Халкідікі, Санторіні, Корфу, Кріт, Метеора…  Греція - то музей і курорт в одному флаконі. Греція якщо й засихатиме, то виживе за рахунок екскурсантів та  пляжників. А що є принадного для великих мас туристів  у наших кіровоградсько - кропивницьких степах, окрім вирубаних лісів, пересохлих річок, рудої трави та смітників у посадках?

… Дивлюся прогноз. «Малохмарно. Невеликий дощ. Можлива гроза, Вірогідність  опадів – 40 відсотків». Кілька разів читала про вірогідність дощу 100 відсотків, слухала попередження МНС про зливи, а з  неба цілий день знущально посміхалося розжарене сонце.

Зрештою,щось  з висоти капне. Може, навіть у цей момент ляпає. Однак, стрімко випарується. Бо прогноз на  решту червня та початок липня - від +30 до +37. У тіні. Над річками тіні нема. Дніпро, з якого бере воду й Кропивницький , вже кілька років недолитий до норми на третину. Причина - випаровування води через спеку.

 Програми адаптації до змін клімату в Україні нема. У Кропивницькому, окрім рамок з водним пилом-також.Попереду ще місяців чотири (бо останніми роками і вересень пекучий) температур, характерних для пустель. А в пустелях бувають міражі. Так що у нашому місті є шанс побачити у мареві Акрополь.

 Ніна Даниленко


21.08.2018 18:00
Земля – колискa людствa. Вонa носить нa собі океaни, хмaри тa їхні тіні, розкривaється джерелaми, пускaє в небесa птaхів, вбирaє в себе всі сніги й дощі, дaє всьому життя. Нaше спільне щaстя – жити ...
21.08.2018 17:00
В Олександрії муніципальна поліція зробила зауваження чоловікові, який читав книгу в гамаку, і попросила не використовувати підвісне ложе. Інцидент стався ввечері вчора, 20 серпня, повідомляє «Моя ...
21.08.2018 16:30
В рaмкaх впровaдження зaходів з підвищення рівня безпеки дорожнього руху нa Кіровогрaдщині дорожники встaновлять кaмери відеоспостереження нa нaйбільш небезпечних ділянкaх. Про це повідомляє...
21.08.2018 16:00
В пологових будинках Кропивницького за минулий тиждень народилося 44 немовляти. Про це повiдомляє Управлiння охорони здоров’я Мiської ради Кропивницького, передає «Акула». 23 хлопчика i ...
21.08.2018 15:30
Нещодавно в гендерному центрi, який дiє в Олександрiйському мiськрайонному центрi зайнятостi, за участi психолога районного центру соцiальних служб для сiм’ї,  дiтей та молодi для шукачiв...