14 серпня, в перший день Успенського посту, Православна Церква святкує походження (знесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього.
З того часу, як Син Божий освятив Хрест Своїми стражданнями, в ньому стала проявлятися незвичайна чудодійна сила. Про її прояві свідчить і історія свята.
Святкування було встановлено в Константинополі, а приводом послужили численні хвороби, які часто починалися в серпні. Зародження цього свята відноситься до 9 століття, а в 12-13 століттях воно затвердилось у всіх Православних церквах світу. Походження (винесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього Російська назва свята "походження" - неточний переклад грецького слова, яке означає урочисту церемонію, хресний хід. Тому в назва свята додано слово "знесення".
У це свято в храмах покладається винесення Хреста і поклоніння йому. За прийнятим нині чином, мале освячення води 14 серпня за новим стилем здійснюється до або після літургії. За традицією, разом з освяченням води здійснюється освячення меду. Тому в народі свято отримало назву "Медовий Спас". Також в народі свято отримало назву "Маковій". Назва походить від 7 мучеників Маккавеїв – персонажів старозавітньої історії. Пам'ять цих давньоюдейських героїв відзначається церквою також у цей день.
Здійснюючи святкування на честь Хреста Господнього, Православна Церква підносить Свої старанні молитви до Самого Господа про те, щоб Він силою Хреста Свого захищав віруючих від усіх ворогів видимих і невидимих на всіх шляхах земного життя. Святкування Всемилостивому Спасу та Пресвятій Богородиці, що відзначається в цей же день, встановлено з нагоди знамень від ікон Спасителя, Пресвятої Богородиці і Святого Хреста під час битв Святого благовірного князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами.
За народними віруваннями вважається, що Перший Спас – це завершення літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Існує приказка: "Прийшов Спас – літо пішло від нас".