Як пише в своїй статті на сайті ZN.ua Анатолій Шванц, методист з іноземних мов Бориспільського районного відділу освіти Київської області, Міносвіти збирається провести для вчителів курси "Особливості викладання російської мови як другої іноземної".
З 1 вересня 2013 МОН збирається запровадити другу іноземну мову. В зв'язку з цим планується скорочення часу на вивчення першої мови, тобто англійської, у 5-7 класах. Але це ще не страшно. Лякає те, що ініціатива Міносвіти поставила в безвихідь багато навчальних закладів через дефіцит фахівців, які знають кілька іноземних мов. Для виконання вимоги міністерства школи в якості другої іноземної мови будуть змушені викладати російську, яка згідно із законодавством є мовою нацменшин.
Коментуючи відповідний наказ МОН № 409, Анатолій Шванц зазначив, що до нього прикладена пояснювальна записка.
"У цьому документі, на думку незалежних експертів, створена правова колізія: предмети" іноземна мова "та" мова національних меншин "чомусь вважаються взаємозамінними. Тоді як в тексті самого наказу взаємозаміни між зазначеними предметами немає. Що закономірно, адже в усіх навчальних планах незалежної України "іноземна мова" та "мова нацменшин" завжди подаються як окремі навчальні предмети ", - підкреслив експерт.
Анатолій Шванц також зазначив, що чиновники Міносвіти не вважали за потрібне провести підготовку вчителів до запровадження в школах другої іноземної мови.
"На обласному рівні спромоглися перед літніми відпустками провести одноденний семінар з проблеми, що стала відомою більше року тому. Дякуємо. Хоча ми б дякували ще більше, якби провели хоч якусь перепідготовку вчителів, яких умовили викладати другу іноземну мову. Але ні, заняття таки проведуть. Аж у два потоки - триденні курси "Особливості викладання російської мови як другої іноземної" ("Інформаційно-методичний збірник", 2013, 6, с. 22, 24) ", - пише він.
"Якщо школа все-таки вирішує вивчати мову нацменшин в 5-му класі замість і за рахунок другої іноземної мови, а не за рахунок годин варіативної складової, чи не є це нецільовим використанням бюджетних коштів? За що, до речі, передбачена кримінальна відповідальність. Це питання - до Генеральної прокуратури і Міністерства фінансів ", - резюмував автор.