Сьогодні вранці на подвір’ї станції переливання крові, що біля обласної дитячої лікарні, перехожі спостерігали невеличкий затор із людей з папками під пахвами. Це активісти молодіжної організації «Пробудження», що опікується питаннями здоров’я міської молоді, прийшли зробити добровільний забір крові для допомоги онкохворим.
За словами очільника «Пробудження» Сергія Костенка, подібна акція за участі його товаришів проводиться щонайменше один раз на два місяці, як рекомендують лікарі. «Ми хочемо привернути увагу громадськості до ситуації із браком законсервованої крові, яка нині склалася чи не у всіх великих лікарнях міста. Уявіть собі, що близька вам людина потрапила в аварію, і ні в кого із ваших родичів немає рідкісного негативного резусу 4-ої групи! До кого тоді звертатися? Адже власних банків крові у цих закладах давно немає!»До станції надійшло п’ятеро «пробудженців», з яких двох «відсіяли» на етапі попереднього зважування. «Відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів», – коментує випадок завідувач терапевтичним відділенням Вадим Чернишов, – забір крові проводиться тільки в осіб, що досягли 18-літнього віку. Індекс маси тіла повинен дозволяти нешкідливу для самопочуття донора крововтрату. Тобто, якщо ви важите більше, ніж 50 кілограм. В іншому разі наслідки можуть бути справді непередбачувані – від легкого запаморочення до коматозних станів».Наступний пункт нашої подорожі – один з кабінетів відділення клінічної лабораторної діагностики. Тут визначають, до якої групи належить ваша кров, і чи достатньо вона збагачена залізомістким білком, що забезпечує її киснем. Пробні тести виконувала пані Ольга Костінська. На думку жінки, покоління кіровоградців, що підростає, за показниками фізичного здоров’я істотно відстає від своїх батьків у тому ж віці. Приміром, у кожної другої вагітної спостерігається анемічний синдром. Через знижений імунітет діти не можуть подолати хворобу на ранніх стадіях. В свою чергу, період післяопераційної реабілітації також затягується на значний час.
Жінка жаліється – на даний час бракує запасів рідкісних груп крові. Втім, останній випадок переконав її у живучості традицій християнського милосердя. Ще 11 жовтня в операційну лікарні з-під Знам’янки було доправлено двох дельтапланеристів із численними травмами. Протягом чотирьох наступних діб до станції переливання крові добровільно звернулося близько 40 молодих людей.
Безпосередньо перед забором волонтерів «Пробудження» запросили до кімнати підготовки донорів. Солодкий чай, цукерки та пісочне печиво допомагають стабілізувати стан організму одразу після процедури. А от знаменитий гранатовий сік навряд чи принесе помітну користь – запаси гемоглобіну поновлюються насамперед завдяки вживанню у їжу червоного м’яса (свинини та яловичини). Законодавчо до заборів категорично не допускаються особи, що перехворіли на гепатит, сифіліс, туберкульоз або ж є носіями австралійського антигену (збудника гепатиту). Також лікарі застерігають здавати кров вагітним, жінкам під час «критичних днів», гіпертонікам, тим, хто мають захворювання опорно-рухового апарату або будь-які інші хронічні недуги, переживають період післяопераційної реабілітації.
Останній пункт мандрівки – затишне кафе «Ідилія», розташоване навпроти медичного закладу. За наданими талонами волонтери отримали безкоштовний ситний сніданок із трьох став із компотом: картопляне пюре з голубцями, борщ та млинці, начинені м’ясом із зеленню. Сергій залишився неабияк задоволений проведеним заходом – уже сьогодні його кров побіжить судинами 61-го чоловіка, хворого на рак.Валентина Головань, спеціально для медіапорталу «Акула»