Посівна кампанія в самому розпалі, проте в обласного керівництва та у господарів на неЇ різні плани. Перші - бояться дефіциту, другі - залишитися ні з чим. Яким буде цьогорічний врожай та чи готуватися кіровоградцям до чергового здорожчання - питання залишається відкритим.
Олексій Цоколов - фермерує вже понад 20 років. Його Земельні наділи - це більше чотирьох сотень гектар. Перспективність фермерської справи довів власним прикладом - діти прейняли батьківський досвід. Тепер фермерують всією родиною. Завжди сіяли різні культури, та від минулого року система дала збій - через аномальну спеку більшість культур загинули. Господар з жахом в очах ділиться своїм досвідом:
"Я такого ще не бачив за двадцять два роки, щоб колосок не вийшов із трубки стебла - так і засох! То ми все сіємо озиме: ячмінь. Якщо він перезимує. Якщо морози не знищать ці посіви, то вони дають початковий старт. Пшениця потенціалу набирає швидше", - розповідає про свою теперішню посівну стратегію Олексій Цоколов.
Тим часом в області по всіх категоріях господарств ранніх зернових культур вже посіяно на площі майже 81 тис га. Це фактично 70 % від запланованого. Всього весняний комплекс робіт передбачає сівбу ранніх зернових культур на площі 118 тис. Га, цукрових буряків - 16 тис га, соняшнику - 391 тис. га, кукурудзи - 381 тис га, сої 141 тис. га,
розповідає на прес-конферерції директор департаменту агропромислово розвитку ОДА Сергій Шевченко. Проте обласне керівництво, виходячи з минулорічного досвіду, побоюється, аби гонитва фермерів за рентабельністю не спричинила дефіциту на загальноукраїнському та обласному ринках. Тому обласні чиновники закликають керівників господарств підтримати цукрових виробників.
В свою чергу фермер з багаторічним досвідом Олексій Цоколов не поділяє поглядів обласних чиновників. За його словами, селянин - заручник обставин: минулоріч через нестачу опадів буряк пропав, а господарі залишилися ні з чим. Для деяких фермерів соняшник, який сіється вже весною - єдиний рятунок. І навіть хороші сходи озимих не дарують впевненості у завтрашньому дні: про майбутні врожаї чоловік говорить з обережністю - надто вже погода непередбачувана.
"Ми вже як мисливці за опадами: тільки пройшло, всі зразу чи ти сієш? Бігом сіять! А воно як коли: буває і зарано. Да, гарні посіви, не буде два місяці дощу - воно згорить на очах. Сумно дивитися, коли воно на очах засихає, а ти нічого не можеш вплинути", - розповідає господар.
Вихід фермер бачить один: необхідно переглядати стратегію розвитку господарства та ведення посівної кампанії, враховуючи зміни температур. Аномальність минулорічної спеки або надмірність цьогорічних опадів, які і затримали посівну, не можна ігнорувати. Та чи готова до комплексних перетворень держава та консервативні сільгоспвиробники - покаже лише час.
Олена Янішевська, спеціально для медіапорталу «Акула»