Учора у бібліотеці ім. Д. Чижевського відбулось громадське обговорення будівництва сміттєпереробного комплексу в Кіровограді. У ньому взяли участь активісти громадських організацій, представники компанії-інвестора та міської влади. Про необхідність цього будівництва в місті суперечки точаться вже багато років. Останнє активне обговорення тривало у 2010-му, коли Кіровоград та ще дев’ять міст України ввійшли у національний проект «Чисте місто», що передбачає спорудження сучасних комплексів з переробки відходів. Відтоді вівся пошук інвесторів та узгоджувались юридичні питання.На сьогодні інвестор є. Тендер серед багатьох компаній, серед яких були й підставні недобросовісні організаці, виграла ТОВ «КОНЛЕР». Щодо відбору компаній-інвесторів, то важливим критерієм була їхня готовність до діалогу з громадськими екологічними організаціями.
Міська влада вже виділила земельну ділянку під будівництво. Наразі вирішуються юридичні питання та напрацьовується законодавче підґрунтя. Щойно будуть затверджені відповідні закони, будівництво можна буде починати. Близько трьох років і 30 млн. євро необхідно для спорудження сміттєпереробного комплексу. Чіткої дати початку будівництва не знає ніхто. Мовляв, як тільки – так відразу. Верховна Рада має заслухати відповідні законопроекти та ухвалити їх.Показовим є те, що обговорення є громадськими. До підготовки проекту долучилась Всеукраїнська екологічна ліга, яка контролює дотримання екологічних норм під час створення таких проектів. Її голова Тетяна Тимочко зазначила: «Місцеві громади повинні ще з початкового етапу знати про особливості проекту, щоб при наявності серйозних мінусів призупинити або покращити роботу підприємства. Якби влада одразу слухала людей, болючих конфліктів, коли перекривають дороги чи пікетують роботу підприємств, не виникало б». Також Тетяна Валентинівна пообіцяла, що організація буде контролювати, аби нове сміттєпереробне підприємство не шкодило довкіллю та не порушувало інтересів місцевих мешканців.
Важливість майбутнього заводу пояснювати не варто. Цифри говорять самі за себе. Чотири мільйони тон сміття, які накопичилось на кіровоградському сміттєзвалищі, дуже шкодять довкіллю. А сучасні способи утилізації сміття є неефективними. Вони переважно передбачають захоронення чи спалювання, які не вигідні, адже занадто дорогі. В Європі вже давно успішно працюють сучасні сміттєпереробні підприємства, натомість в Україні їх лише два.Тепер кіровоградцям лишається чекати, поки обіцяний завод нарешті збудують. Та їм і не звикати. Чекати виконання обіцянок від влади – національна традиція українців та кіровоградців зокрема. Так, наприклад, жителям обласного центру кілька років обіцяють притулок для собак та центр для обліку та тимчасового перебування бездомних громадян. А ми все чекаємо…