Не так давно податкова служба області почала запроваджувати нову форму звітності для підприємців – електронну, забезпечену спеціальним секретним ключем. Щодо елекронки – питань, начебто, ніяких виникнути не має… Чи не всі активно юзять Google і з простеньким алгоритмом дій «Написати повідомленні»-«Прикріпити файл»-«Відіслати» впоратися можуть. Уся проблема в ключах. Придбати їх у комплекті з іншим програмним забезпеченням можна було за n-нну суму в якоїсь із фірм, що отримала державну ліцензію на реалізацію такої продукції. Щоправда, зараз таку послугу можна отримати безкоштовно, звернувшись до працівників центру обслуговування платників податків, що розміщується на першому поверсі приміщення Кіровоградської ОДПІ. Отже, їдемо, перевіряємо….У податковій людно, сказати б навіть, аврально людно і спекотно… Більшість вистоює у чергах, інші – заповнюють бланки на отримання персоналізованого електронного ключа. Приватний підприємець Дмитро, власник крамниці одягу на одному з ринків міста, нововведенням задоволений. Більше не доведеться вишукувати час на візит до солідної установи, домовлятися і підлаштовуватися під робочий графік чиновника. Звіти здає акуратно, через кожні півроку. Визнає, проблеми траплялися…
Тих, кому не пощастило відзвітуватися на папері – навіть оголошення на дверях висить «Звітність приймається тільки в електронному вигляді!», – як рибалка ятером, на самому вході виловлює представник анонімної фірми, яка продає ключі. Хлопчина тицяє до рук флаєри з контактами. Дзвонимо і дізнаємося про таке. Фізичній особі оформлення персоналізованого ключа обійдеться в 72 грн.; окремо додається програма «M.e.doc» за 150 грн. за новорічною акційною знижкою. Із собою потрібно мати копії паспорта та ідентифікаційного коду, а також копію свідоцтва про реєстрацію підприємницької діяльності. Чекати на оформлення доведеться недовго – близько 10 хвилин, доки заявка надійде на сервер у Києві. Особи юридичні обслуговуються за іншими розцінками: до 300 грн. на ключ і 630 грн. на програму. Окрім названих, до пакету обов’язкових документів докладається ще копія призначення на відповідальну посаду директора чи бухгалтера. Правда, незрозуміло, чому податківці дозволяють рекламувати свою діяльність прямим конкурентам у власному ж приміщенні...Предметно пояснити переваги нової форми складання звітності спеціально для нашого видання погодився пан Павло Козін, начальник Кіровоградської об’єднаної податкової інспекції.
«Запровадження нової системи звітності відбувається згідно з чинним Податковим Кодексом України та низки наказів Міністерства фінансів. Насамперед, очікуються, що це значно скоротить відстань поміж платником податків та службою, виключивши можливість хабарництва з боку інспекторів. Щоб більше не було такого: приніс звіт – давай шоколадку! По-друге, комп’ютерна програма «M.e.doc», яка обслуговуватиме ці операції, автоматично виявляє усі помилки та неточності складеного документу. На моніторі з’являтимуться сигнальні мітки, за якими користувач ПК зможе внести певні зміни. У минулому з виправленими звітами доводилось носитися кілька днів поспіль, відмовляючись від якихось своїх планів, переносячи важливі справи на підприємстві. Ключ секретний, забезпечений високим рівнем безпеки, – тож, можете не сумніватися, ваша фінансова історія буде відома тільки вам та чиновнику, який отримуватиме та оброблятиме звіт. Спочатку інформація йде на Київ – реєструється на головному сервері міністерства, – а потім розноситься по обласних відділеннях. Ну, й останнє: електронна звітність обходиться нам дешевше. Скоротяться видатки на паперові бланки звичайних звітів, хоча інформувати нас про свої доходи ви можете в обох формах. Колгосп, як мовиться, діло добровільне». На цих словах пан Козін трохи злукавив. Ми уважно читали оголошення на дверях.Питання, питання, питання… Перші пред’явники електронних звітів на ключах вже скаржились на затримки відповідей про реєстрацію документа. Начальник міської інспекції пояснює це проблемами підключення до Інтернету, а також цілком імовірними збоями у будь-якій, навіть досконалій програмі. «Знаєте, ідеальним є тільки Бог!», – розводить руками посадовець. Затримки обробки даних можуть також пояснюватися порою року. Одразу після Нового року, – підказують робітники інспекції, – зі звітами біжать усі. І квартальники, і ті, що подають відповідні документи тільки раз на рік чи півріччя…» Тим часом, на електронну форму звітності лагідно або ж оголошенням на дверях і не тільки пересаджено близько 2600 суб’єктів підприємницької діяльності із 29000 зареєстрованих загалом на картках. Безплатно отримати ключ і програму, а також супутні консультації з користування, можна, звернувшись до одного з 50 співробітників Центру обслуговування платників податків, що на першому поверсі податкової.