Україна, криза, сша, росія, єс

Як Україна змінить світ

31.03.2014 | 17:57
1256

Росія і Захід готуються до затяжного протистояння після анексії Криму, від якої у Москви може розігратися апетит до інших територій колишнього СРСР і не тільки. Нижче зібрані 10 можливих наслідків української кризи для міжнародних відносин та глобальної політики.

1) Ізоляція Росії. Роль Росії в міжнародних справах знижується, щонайменше на час. Москва фактично виключена з «Великої вісімки» промислово розвинених країн. Переговори про приєднання до клубу найбагатших держав світу – Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) – і клубу розвинених країн-споживачів енергоресурсів – Міжнародному енергетичному агентству (IEA) – призупинені. Намічені саміти за участю лідерів країн Заходу в Росії скасовані.

Спроби президента РФ Володимира Путіна компенсувати ізоляцію з боку західних країн за рахунок розвиваються партнерів по неформальному клубу BRICS наштовхуються на прохолодне ставлення Китаю та Індії до анексії Криму, що створює неприємний прецедент для Тибету і Кашміру. У спільній заяві країни BRICS засудили санкції проти Росії, але обійшли мовчанням статус Криму і України.

2) Відродження НАТО. Військовий альянс, що втратив актуальність із закінченням операції в Афганістані, знову при справах. НАТО активізувало авіапатрулювання в Європі та проводить навчання в Польщі та країнах Балтії, а Варшава просить прискорити розміщення елементів протиракетної оборони США в Центральній Європі.

Під тиском США деякі європейські країни можуть відмовитися від запланованого скорочення оборонних витрат. Нейтральні Швеція і Фінляндія із зростанням російської загрози можуть зміцнити безпеку і зв'язки з НАТО.

3) Диверсифікація джерел нафти і газу. Енергетична карта Європи перекроюється, прискорюється пошук альтернативи російським поставкам нафти і газу. Країни Європи планують нові термінали для імпорту зрідженого природного газу, модернізацію трубопроводів і електромереж, розвиток південного коридору поставок енергоносіїв через Грузію і Туреччину.

Росія забезпечує третину потреб ЄС в нафті і газі, і 40 відсотків поставок газу йде через Україну. Європі тепер, можливо, доведеться зайнятися розробкою власних родовищ сланцевого газу і розвивати ядерну енергетику всупереч запереченням екологів і громадськості.

4) Китайська фактор. Дипломатичний альянс Росії та Китаю, які часто голосують в унісон у Раді безпеки ООН, може розвиватися в двох напрямках: зближення на основі зміцнення співпраці в енергетиці через будівництво нових трубопроводів для переорієнтації поставок нафти і газу з заходу на схід; або охолодження – якщо Пекін не вважатиме вигідним зміцнення зв'язків з ослабленою і частково ізольованою від світу Москвою і дистанціюється від Путіна. Публічно Пекін поки відмовляється приймати чиюсь сторону.


5) Лідерство США. Керівна роль Вашингтона в міжнародній політиці, ослаблена підйомом країн, що розвиваються і внутрішньої спрямованістю політики президента Барака Обами, частково відновлена. Незважаючи на виведення військ з Іраку і Афганістану і рішення зробити стрижнем зовнішньої політики Азію, події навколо України змусили Обаму повернутися до одвічної ролі «лідера вільного світу» у європейському протистоянні Заходу і Сходу.

Криза допомогла європейцям забути образи на США за шпигунство і представити співпрацю з Вашингтоном у новому світлі. Європейські лідери минулого тижня в Брюсселі закликали Обаму налагодити поставки американського сланцевого газу в Європу. Також сторони домовилися прискорити обговорення трансатлантичного договору про вільну торгівлю і взаємних інвестиціях.

6) Лідерство Німеччини. Українська криза закріпила за Німеччиною роль лідера в Європі. Німеччина, як найбільша економіка, грала першу скрипку в боротьбі з кризою в єврозоні, а тепер канцлер Ангела Меркель взяла на себе і переговори з Путіним. Розчарувавшись в ньому, вона швидко посилила первісну стриману позицію.

7) Єдність ЄС. Євросоюз знову згуртувався – хоча б і на час – перед обличчям нової зовнішньої загрози. У цій ситуації європейським лідерам буде простіше подолати давні розбіжності. Польща може прискорити рух до єврозони – ядру Євросоюзу, як це зробили країни Балтії. Її прикладу можуть наслідувати й інші країни, включаючи Данію, але, ймовірно, виключаючи Швецію і Великобританію.

8) Велика гра в Центральній Азії. Захід змагається з Путіним за вплив на автократів в багатьох енергоресурсами Азербайджані, Казахстані, Туркменії та Узбекистані, закриваючи очі на їхнє ставлення до прав людини. Якщо Росія ослабне економічно, перспективи зближення із Заходом заграють для них новими фарбами.

9) Російсько-американське співробітництво. Кооперація в деяких питаннях міжнародної безпеки збережеться, оскільки в інтересах Москви просувати ці процеси, щоб уникнути ще більшої ізоляції. Протиріччя можливі в сирійському, іранському, афганському і північнокорейському питаннях.

10) Майбутнє Путіна. Рейтинг російського лідера досяг небувалих висот на хвилі національної гордості за повернення Криму Росії. Водночас, джерелом нестабільності можуть стати олігархи, незадоволені втратою вартості бізнесу, зарубіжних джерел фінансування, активів на Заході і права в'їзду в США і Європу. Більшість поки лояльні на 150 відсотків, але через півроку ситуація може змінитися, пише Рейтерс.

19.01.2019 15:00
Адреси та контактні дані виборців збирають представники «БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина» та Радикальна партія Олега Ляшка.Про це повідомляє "Опора", передає "Акула".За повідомленнями...
20.12.2018 13:00
Кропивницький депутат має намір залишити фракцію УКРОПу в міській раді.Про це УКРОПівець Віталій Бєлов повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці, передає "Акула".Депутат не згодний з діями однопартійців ...
20.12.2018 10:40
Координатор фракції Блок Перта Порошенка "Солідарність" у міській раді Кропивницького Ігор Волков склав повноваження.Повідомлення про це під час сесійного засідання зачитав міський голова Андрій...
11.12.2018 21:00
У переліку питань порядку денного, що винесені на чергове засідання земельної комісії, фігурують прізвища низки депутатів міської ради Кропивницького.Засідання комісії відбудеться в середу 12...
06.11.2018 14:38
Проект рішення про звільнення Олександра Грабенка з посади заступника міського голови з питань виконавчих органів ради вніс до порядку денного міський голова Андрій Райкович передає кореспондентка...