Надворі літо, але топ-теми, які продовжують лишатися актуальними для Кіровоградщини стосуються теплозабезпечення. І не сходять вони зі сторінок ЗМІ, і продовжують хвилювати лбюдей, бо стосуються їхніх насущних інтересів: витрат, які доводиться сплачувати за тепло. Серед комунальних послуг – ця, як відомо, найдорожча. І якщо хтось, зловживаючи своїми можливостями, наступає на цей мозоль, ясна річ, це викликає гостру реакцію людей.
МИ КОРИСТУЄМОСЬ – ВИ ПЛАТИТЕ
Комунальне підприємство «Кіровоградтеплоенерго» не один десяток років обслуговувало левову частку помешкань обласного центру. Як і вся комунальна сфера, воно перебуває у постійному кризовому стані. Взимку – час від часу загроза відключень тепла, влітку – вічні проблеми з ремонтом теплотрас, котелень. Ще дев’ять років тому міська влада вирішила позбутися цього клопоту, віддавши цілісний майновий комплекс підприємливій команді з ТОВ «ЦНТІ УНГА». Що означає ця загадкова назва? Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії. В інтернеті знаходимо інформацію, що компанія здійснює дослідження і розробки в галузі природничих наук. Очевидно, досі вони не принесли якихось результатів, бо за всі ці роки про жодні інновації чи нові технології у теплопостачанні міста не йшлося.
Як би там не було, але представникам цього центру вдалося переконати тодішнє керівництво міста (голова – Микола Чигрин), що вони стануть гарними господарями цілісного майнового комплексу і у ківітні 2004 року, міська рада прийняла рішення про надання в оренду на 25 років ЦМК державного комунального підприємства теплових мереж «Кіровоградтеплоенерго». Через кілька місяців ТОВ створила дочірнє підприємство «Кіровоградтепло», якому й передано в оренду майно. І лише у жовтні було підписано договір, який визначав, що орендна плата за використання ЦМК становитиме шість відсотків його експертної вартості. На той час така вартість визначалася у сумі 32 мільйони сто тисяч гривень. У договорі вказано, що перший внесок орендаря має становити 180 тисяч 508 гривень. Чомусь подальший графік сплати кіровоградських чиновників вже ніби й не цікавив. Загалом, за словами депутата міської ради Павла Топчія, на грудень минулого року було нараховано до сплати 16 мільйонів 700 тисяч гривень, місто ж одержало тільки шість мільйонів 300 тисяч.
А тим часом орендар ввів орендну плату до складових тарифу за тепло. Чомусь у договорі оренди цей момент не обумовили, адже який смисл було передавати майновий комплекс в оренду – для того, щоб здорожчала послуга чи для того, аби майновий комплекс став ефективнішим? Ясна річ, плата за тепло й так час від часу дорожчала з об’єктивних причин (вартість газу, збільшення мінімальної зарплати) і нині далеко не найнижча в країні – сім гривень 51 копійка за квадратний метр житлової площі.
Виходить, люди, сплачуючи за тепло, покривають орендарям ту орендну плату, яку вони мають вносити до міського бюджету за користуванням їхнім же майном, адже теплопостачальна організація – власність територіальної громади.
За усі ці роки Кіровоградська міська рада не раз ухвалювала рішення про звільнення від орендної плати ДП «Кіровоградтепло ТОВ «ЦНТІ УНГА». Щоразу це пояснювалось тим, що підприємство перебуває у непростому фінансоваому становищі, а орендна плата ляже додатковим тягарем …на мешканцівв міста, які платять за тепло. Але ж жодного разу, коли спритних орендарів звільняли від такої оплати, ніхто й не згадував про зниження тарифу на тепло! Весь час йдеться тільки про його підвищення.
Наприкінці минулого року підприємство знову подало до міськвиконкому листа, у якому просило про звільнення від орендної плати у звязку з погіршенням фінансового стану. І міська влада, яка по ідеї, мала б захищати у першу чергу, інтереси тих, хто її обрав, учергове пішла назустріч проханню орендарів. Це при тому, що за даними управління власності Кіровоградського міськвиконкому вартість ЦМК становить 81 мільйон гривень, і до бюджету мало б надійти майже п’ять мільйонів гривень орендної плати за минулий рік. Якщо врахувати, що бюжет міста становить 382 мільйони, це зовсім немалі кошти.
Прокуратура міста подала протест на рішення міської ради про чергове звільнення від орендної плати, мотивувавши його тим, що така пільга може застосовуватись лише до підприємств, які перебувають у державній або комунальній власності, а ДП «Кіровоградтепло ТОВ «ЦНТІ УНГА» засноване приватними особами. Міська влада вчергове намагалася відхреститися інтересами та соціальними правами мешканців, та врешті-решт протест прокурора таки задовольнила. Але тим же рішенням, надала орендарям іншу пільгу – річну орендну плату в розмірі 0,5 відсотка від вартості ЦМК. Тобто тепер місто отримає усього 405 тисяч гривень.
Чому так активно міська влада захищає інтереси приватних осіб, залишається тільки здогадуватись…
«ДОМ» ХОЧЕ ЛИШИТИ ЛЮДЕЙ БЕЗ ДОМІВОК?
Так само вперто не хоче ставати на бік своїх виборців і міська влада Долинської. Тут взагалі склалась парадоксальна ситуація: з людей вимагають оплатити послугу, яку вони не отримуюють ось уже три роки. Суми набігли чималі, декому треба мало не продати квартиру, щоб віддати такі «борги».
У чому ж річ? Долинська – специфічне містечко. Тут багато чого зав’язано на колись будованому, а нині покинутому (добудувати – у держави не вистачає коштів, а продати з багатьох причин – неможливо) величезному підприємстві ГЗКОР. Тож у Долинській перманентні проблеми з усим – у тому числі й з теплопостачанням. Траплялися просто вкрай кризові моменти, коли в містечку зимою уся система теплопостачання була на грані відключення. Зрозуміло, про якусь якість теплоносія уже не йшлося. Тож чимало долинчан, відмовлялись від такої послуги, яка й коштувала недешево, і користі майже не приносила.
Люди подавали заяви у ТОВ «ДОМ» (Долинські об’єднані мережі, засновник – ТОВ «Кривбасметалстіл»), відключались від централізованого опалення, і встановлювали індивідуальне автономне. У 2006-2007 роках міжвідомча комісія, створена Долинською міською радою, безперешкодно надавала дозволи на таке відключення. Протягом же наступних років заяви подавались, але відповідні дозволи – ні. ТОВ разом із представниками комунального підприємства «Координаційний центр по обслуговуванню населення» складало акти самовільного відключення квартир від мереж централізованого опалення.
Тобто, і ТОВ «ДОМ», і міська влада добре знали, які споживачі фактично не отримують послугу.Але у той же час, замість того, аби залагодити справу, максимально врахувавши інтереси сторін, рахунки тих, хто від’єднався, не закрили і продовжували нараховувати плату за теплопостачання. Люди, ясна річ, не один раз зверталися з проханням закрити ці рахунки, вони готові сплатити штраф за відключення від централізованого теплопостачання (у їхніх договорах навіть згадка про це відсутня!), але ж не викладати астрономічні суми за роками не спожиту послугу! Це питання розглядала адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету, визнала дії ТОВ «ДОМ» такими, що порушують законодавство про захист економічної конкуренції та наклало на ТОВ штраф, яке воно намагалося оскаржити у Господарському суді області, та програло.
Але й досі ні міська влада, ні ТОВ «ДОМ» так і не пішли назустріч долинчанам. Борги за неспожиту послугу не скасовано і вони продовжуть рости. Чому ж міська влада так вперто захищає інтереси сторонньої організації, а не своїх виборців? Мешканці Долинської вважають, що справа у родиних стосунках голови міста Сергія Зеленокорінного і власників та керівника ТОВ «ДОМ». За словами жителя райцентру Віталія Терещенка, серед них – племінник свахи голови міста. Цілком зрозуміла батьківська турбота, тільки чому її мусять фінансувати долинчани?
Світлана Орел
«CorruptUA»