Історичні пам’ятки

19.03.2013 | 21:33
2469

ФОРТЕЦЯ СВЯТОЇ ЄЛИСАВЕТИ

 Єлисаветинська фортеця була заснована у 1754 році за наказом російської імператриці Єлизавети Романової. Фортеця захищала південні кордони Російської імперії від нападів турків і татар. Під час російсько-турецької війни 1768-1774 років турецько-татарське військо взяло в облогу фортецю, але російські війська встояли і змогли дати відсіч ворогу. Після закінчення цієї війни фортеця святої Єлисавети втратила своє стратегічне значення. Однак, історичне значення її неоціненне – вона поклала початок нашому місту .

  Наразі, на місці фортеці є залишки земляних валів, розташованих у формі шестикутника, а також казарми, в яких розміщувався полк Михайла Кутузова. Також залишилися гармати, що нагадують про події та битви давно минулих літ.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Ушакова, 3


ДЕНДРОПАРК

Кіровоградський Дендропарк – найпулярніше місце відпочинку всіх кіровоградців та гостей міста. Парк, площею 45 га створений у 1958 році. На першому етапі було висаджено близько 50 видів дерев та кущів. А в 1972 р. парк віднесенo до категорії парків-пам’ятників. У 2001 р. запустілу паркову зону взялася відроджувати корпорація «ХХІ Століття». Було відновлено зелену зону, побудовано дитячі майданчики, реставровано атракціони, відкрито кафе та ресторан. У 2008 р. Дендропарк було визнано кращим парком України. Справжня його родзинка – 150 тисяч тюльпанів, що розквітають в кінці квітня та ваблять гостей з усіх куточків України. Кожні вихідні у парку проводяться розважальні програми на будь-який вік та смак. У будні діють безкоштовні майстер класи для дітлахів.

Адреса: м. Кіровоград, пр. Правди, 28


ГОЛОВНА СИНАГОГА

Культова споруда у мавританському стилі, побудована у 1853 р. за проектом архітектора Олександра Лішневського. На той час у Єлисаветграді проживало близько 25 тисяч євреїв. Після Другої світової війни синагогу було закрито. Наразі будівлю відреставровано та передано у власність єврейській общині. Також тут відкрито історичний музей «Євреї Єлисаветграда»

Адреса: м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 90/40


ГРЕЦЬКА ЦЕРКВА

Культова кам’яна споруда – церква Пресвятої Володимирської Богородиці, побудована у 1805-1812 років на кошти грецької общини Єлисаветграда. Зараз – Кафедральний Собор Різдва Богородиці.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 72

ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР

Пам’ятник архітектури (1819 р.). Культова споруда, Свято-Преображенська церква побудована в стилі класицизму як головний православний храм міста після ліквідації Троїцької церкви.

Адреса:  м. Кіровоград, вул. Преображенська, 22ПОКРОВСЬКА ЦЕРКВА

Блакитний храм із зеленими куполами, побудований у 1850-1875 роках на кошти купця П. Щедріна. Храм виконано у неросійському стилі культового зодчества. У інтер’єрі збереглися залишки розпису другої половини ХІХ століття.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Фрунзе, 14


ЮНКЕРСЬКЕ УЧИЛИЩЕ

Пам’ятник архітектури, побудований у 1830-1848 роках. Юнкерське училище було одним з найбільших в країні. До складу військового містечка входив триповерховий палац, штабний та навчальний корпуси, офіцерське зібрання, манеж, конюшні. Будівлі розміщені біля нинішнього Ковалівського парку, де раніше був плац для військових парадів. На сьогоднішній час комплекс так і залишається у відомстві військових.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Орджонікідже, 2


ОСОБНЯК БАРСЬКОГО

Побудований у 1885-1905 роках на замовлення купця Олександра Барського. Стиль споруди – ранній модерн. Архітектор – О. Лішневський. Зараз у будинку діє Обласний Краєзнавчий музей.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Дворцова, 40

БУДИНОК ШПОЛЯНСЬКОГО

Споруда у стилі модерн, побудована в кінці ХІХ століття на замовлення купця І. Шполянського. Зараз тут розміщується художній музей. У його 5-ти залах представлені експонати, отримані з фондів Ермітажу, Третьяковської галереї, київських музеїв українського та російського мистецтва, а також робіт відомих кіровоградських художників.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 60

ЗАВОД ЕЛЬВОРТІ

Пам’ятник архітектури. Один із найстаріших та найбільших у Європі заводів сільгоспмашин, що спеціалізується на виробництві сіялок. Оснований у 1874 р. братами-англійцями Робертом та Томасом Ельворті. Успіх заводу, на якому у дореволюційний час працювало більш ніж половина населення Єлисаветграду, сприяв розвитку міста. Після реставрації та ремонту у 1994 р. відкрито музей заводу, що налічує близько 3500 експонатів.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Орджонікідзе, 1

АНГЕЛ-ОХОРОНЕЦЬ УКРАЇНИ

Монумент, побудований у 2000 році до 2000-ліття Різдва Христового та 250-річчю Кіровограда. Автори пам’ятника – скульптор А. Гончар та архітектор В. Кривенко.

Адреса: м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 2

ПАМ’ЯТНИК СТУДЕНТАМ

Пам’ятник «Студентству всіх часів» встановлений у 2012 році на площі перед КНТУ.

Адреса: м. Кіровоград, пр. Університетський, 8
24.06.2020 15:12
Сьогодні індустрія розваг стала настільки високорозвиненою, що це нікого вже й не дивує. Мабуть, у позаминулому столітті люди зрозуміли, що піднімати собі настрій найкраще не вдома, а в...
02.04.2020 10:00
На сьoгoднішній день пoширення кoрoнавіруснoї інфекції COVID-19 сталo викликoм для людей у всьoму світі, незалежнo від займанoї пoсади чи  сoціальнoгo статусу в суспільстві. Так як від...
31.03.2020 14:06
У зв'язку із ускладненням епідеміoлoгічнoї ситуації у Крoпивницькoму, державні oргани, устанoви та oргани місцевoгo самoврядування надають виключнo невідкладні адміністративні пoслуги.Такий...
27.03.2020 10:31
У Центрі надання адміністративних пoслуг міськoї ради Крoпивницькoгo змінилися нoмери телефoнів Про це повідомляють на сайті міської ради Кропивницького, передає "Акула". Від сьoгoднішньoгo...
18.03.2020 14:02
ЦНАП на карантині: як у Крoпивницькoму oтримати адмінпoслуги без ризику зустріти вірусну інфекцію Прo це пoвідoмив директoр департаменту адміністративних пoслуг міськoї ради Сергій...