Кіровоград, засідання, топонімічна комісія, перейменування міста, Кіровоград, Єлисаветград, перйменування вулиць, перенесення пам'ятників

І хочеться, і колеться: Кіровоград не можна перейменувати через юридичні колізії. ФОТО

09.04.2014 | 11:23
642

Учора в Кіровоградській міській раді відбулось засідання топонімічної комісії. На порядок денний було винесено три основні питання: розгляд звернень щодо зміни назви міста, про встановлення та перенесення пам’ятників та перейменування вулиць обласного центру.

Перейменування міста. Від громадян надійшло чимало варіантів, як слід назвати Кіровоград. Серед них: Мировоград, Кропивницький, Козацький, Благомир, Єлисаветград. Також прозвучала пропозиція змінити назву області на Центральноукраїнську з обласним центром Єлисаветград.

Усі пропозиції топонімічною комісією були взяті до відома, але далі цього справа не пішла. Як зазначив голова комісії Ігор Волков, зміна назви міста за українським законодавством має виноситись на місцевий референдум. Але оскільки Верховною Радою було відмінено регіональне самовизначення, то зараз перейменування міста не можливе. Також Волков повідомив, що у Верховній Раді зареєстровано проект про місцеві референдуми і, тому, можливо, про перейменування говоритимемо тоді,  коли буде підготовлено відповідну законодавчу базу.

Встановлення і перенесення пам’ятників. Від ініціативної групи було подано пропозицію встановити пам’ятник «Десяти заповідям» для нагадування про Божі Закони. Також пропонувалося встановити монумент Олександру Гіталову, видатному кіровоградцю, двічі герою Соціалістичної Праці на місці пам'ятника Кірову (там, нагадаємо, вже вирішено увіковічити пам'ять Небесної Сотні) та імператриці Єлизаветі – на місці пам'ятника Леніну в Ковалівському парку. 

В свою чергу, організація роботодавців у галузі фармацевтики та медицини запропонувала в честь 200-річча з Дня народження Тараса Шевченка перенести пам’ятник Кобзарю на постамент, що знаходиться на площі Героїв Майдану.  Щодо демонтованих монументів Леніна і Кірова, то їх було запропоновано перенести в парк імені Павліка Морозова, а також створити там алею пам'ятників радянської доби. В свою чергу, кіровоградська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії  та культури запропонувала встановити меморіальну дошку художнику Броніславу Домашину, нашому земляку з Компаніївки.


Члени комісії зазначили, що Шевченка переносити не варто, адже пам’ятник знаходиться на своєму місці – на однойменних  вулиці та сквері, і за технічними параметрами скульптура не поміститься на монументі демонтованого пам'ятника Кірову. Щодо увічнення пам’яті Гіталова, то  на його батьківщині вже зводиться монумент, тому, відповідно, потреба встановлювати такий же у Кіровограді є нелоречною. А пропозиція щодо встановлення пам’ятника російській імператриці через цілком зрозумілі причини навіть не розглядалась.  

Член топонімічної комісії Сергій Запорожан запропонував до таких ініціатив громадян підходити комплексно. А саме – запропонувати архітектурній комісії міста розробити масштабний проект концептуально нової реконструкції площі Героїв Майдану.

Усі пропозиції було взято до відома, але конкретно ці питання вирішуватимуться спільно з архітекторами містобудівної комісії. Адже компетенція топонімічної комісії на встановлення чи перенесення пам’ятників не поширюється – вона є лише дорадчим органом.

Перейменування вулиць. Від Кіровоградського обласного відділення Українського національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля надійшла пропозиція перейменувати вул.  Жовтневої Революції на Героїв Чорнобиля. А колектив музею Осьмьоркіна попросив  відновити історичну назву вулиці Дворцової – співробітники закладу пропонують проміжок від Великої Перспективної до вулиці Кропивницького назвати в честь засновника музею Якова Паученка.

Сергій Запорожан зазначив, що на честь чорнобильців вулицю перейменувати можна, але запропонував обрати якусь іншу назву. Сам же він запропонував повернути вулиці Жовтневої Революції її історичну назву – Вокзальна.  

Зазначені пропозиції комісія взяла до відома та вирішила продовжити засідання наприкінці травня, коли буде напрацьовано відповідну законодавчу базу та стабілізується ситуація в країні. 


22.02.2019 18:00
A хібa ти не знaєш, що все робиться нa крaще? Просто дуже повільно. Требa йти дaлі і не тягнути з собою вaлізи, нaбиті минулим. Рук не вистaчить, і видихaєшся нa півдорозі. Ельчин Сaфaрлі
22.02.2019 17:30
Головa облaсної рaди Олексaндр Чорноівaненко провів зустріч з предстaвникaми підприємств, що здійснюють пaсaжироперевезення, які поскaржились нa знaчне підвищення вaртості оренди землі. Про це...
22.02.2019 16:53
В обласному центрі кропивничанка вчить дітей малювати піском.Про це йдеться в сюжеті каналу "Кіровоград", передає "Акула".Оксана Качуровська створила безкоштовний гурток піскової анімації. Працює...
22.02.2019 16:20
Що робити в ситуації, коли тебе звільняють з роботи через ВІЛ-статус.Про це інформує PR-менеджер КОВ ВБО "Всеукрaїнськa мережa ЛЖВ", передає "Акула"."Я тривaлий чaс офіційно прaцювaв нa роботі. ...
22.02.2019 15:52
В Олександрії ятувaльники витягли з оглядового колодязя собaку.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі У ДСНС області.21 лютого о 16:25 до Служби порятунку "101" нaдійшло повідомлення про те, що по...