АКУЛА MEDIA
Кіровоград, засідання, топонімічна комісія, перейменування міста, Кіровоград, Єлисаветград, перйменування вулиць, перенесення пам'ятників

І хочеться, і колеться: Кіровоград не можна перейменувати через юридичні колізії. ФОТО

09.04.2014 | 11:23
612

Учора в Кіровоградській міській раді відбулось засідання топонімічної комісії. На порядок денний було винесено три основні питання: розгляд звернень щодо зміни назви міста, про встановлення та перенесення пам’ятників та перейменування вулиць обласного центру.

Перейменування міста. Від громадян надійшло чимало варіантів, як слід назвати Кіровоград. Серед них: Мировоград, Кропивницький, Козацький, Благомир, Єлисаветград. Також прозвучала пропозиція змінити назву області на Центральноукраїнську з обласним центром Єлисаветград.

Усі пропозиції топонімічною комісією були взяті до відома, але далі цього справа не пішла. Як зазначив голова комісії Ігор Волков, зміна назви міста за українським законодавством має виноситись на місцевий референдум. Але оскільки Верховною Радою було відмінено регіональне самовизначення, то зараз перейменування міста не можливе. Також Волков повідомив, що у Верховній Раді зареєстровано проект про місцеві референдуми і, тому, можливо, про перейменування говоритимемо тоді,  коли буде підготовлено відповідну законодавчу базу.

Встановлення і перенесення пам’ятників. Від ініціативної групи було подано пропозицію встановити пам’ятник «Десяти заповідям» для нагадування про Божі Закони. Також пропонувалося встановити монумент Олександру Гіталову, видатному кіровоградцю, двічі герою Соціалістичної Праці на місці пам'ятника Кірову (там, нагадаємо, вже вирішено увіковічити пам'ять Небесної Сотні) та імператриці Єлизаветі – на місці пам'ятника Леніну в Ковалівському парку. 

В свою чергу, організація роботодавців у галузі фармацевтики та медицини запропонувала в честь 200-річча з Дня народження Тараса Шевченка перенести пам’ятник Кобзарю на постамент, що знаходиться на площі Героїв Майдану.  Щодо демонтованих монументів Леніна і Кірова, то їх було запропоновано перенести в парк імені Павліка Морозова, а також створити там алею пам'ятників радянської доби. В свою чергу, кіровоградська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії  та культури запропонувала встановити меморіальну дошку художнику Броніславу Домашину, нашому земляку з Компаніївки.


Члени комісії зазначили, що Шевченка переносити не варто, адже пам’ятник знаходиться на своєму місці – на однойменних  вулиці та сквері, і за технічними параметрами скульптура не поміститься на монументі демонтованого пам'ятника Кірову. Щодо увічнення пам’яті Гіталова, то  на його батьківщині вже зводиться монумент, тому, відповідно, потреба встановлювати такий же у Кіровограді є нелоречною. А пропозиція щодо встановлення пам’ятника російській імператриці через цілком зрозумілі причини навіть не розглядалась.  

Член топонімічної комісії Сергій Запорожан запропонував до таких ініціатив громадян підходити комплексно. А саме – запропонувати архітектурній комісії міста розробити масштабний проект концептуально нової реконструкції площі Героїв Майдану.

Усі пропозиції було взято до відома, але конкретно ці питання вирішуватимуться спільно з архітекторами містобудівної комісії. Адже компетенція топонімічної комісії на встановлення чи перенесення пам’ятників не поширюється – вона є лише дорадчим органом.

Перейменування вулиць. Від Кіровоградського обласного відділення Українського національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля надійшла пропозиція перейменувати вул.  Жовтневої Революції на Героїв Чорнобиля. А колектив музею Осьмьоркіна попросив  відновити історичну назву вулиці Дворцової – співробітники закладу пропонують проміжок від Великої Перспективної до вулиці Кропивницького назвати в честь засновника музею Якова Паученка.

Сергій Запорожан зазначив, що на честь чорнобильців вулицю перейменувати можна, але запропонував обрати якусь іншу назву. Сам же він запропонував повернути вулиці Жовтневої Революції її історичну назву – Вокзальна.  

Зазначені пропозиції комісія взяла до відома та вирішила продовжити засідання наприкінці травня, коли буде напрацьовано відповідну законодавчу базу та стабілізується ситуація в країні. 


25.06.2018 16:30
«Другі руки»- ця фраза у наших реаліях однозначно асоціюється з  магазинами одягу, який уже хтось носив . Секонд-хенди в Кропивницькому  стали популярними через матеріальну скруту...
25.06.2018 16:10
У хлопчикa рецидив лейкозу тa з'явилaся aлергічнa пневмонія. Про це йдеться нa сторінці Міжнaродного блaгодійного фонду "Янголи життя" у фейсбук, передaє "Aкулa". Дитинці ще і двох років не...
25.06.2018 16:00
Вона пропрацювала у цій школі близько п’яти років. Звідтоді пройшло більше шестидесяти.  А її учні, уже дуже літні люди, і досі відвідують  могилу своєї вчительки, згадуючи її голос, той ...
25.06.2018 15:24
47-річний чoлoвік, якoму на oлександрійськoму вoкзалі пoїзд відрізав нoгу, пoмер. Інфoрмацію прo це повідомляє "Моя Олександрія", передає "Акула". Чoлoвік пoмер в п'ятницю, 22 червня. Він...
25.06.2018 15:00
Упродовж п’яти місяців цього року дільничними склaдено близько 30 тисяч aдмінпротоколів зa нaсильство в сім’ї. Про це пише прес-службa Нaціонaльної поліції, передaє "Aкулa". "Упродовж п’яти...