жебрацтво, кіровоград

Хто подолає жебрацтво в Кіровограді?

13.08.2013 | 16:45
1094

Мамо, а чому бабуся сидить під магазином з протягнутою рукою? – запитала маленька дівчинка маму. Не дивись туди, ходім скоріше, - тягнучи свою малечу за руку відповіла та.

Така сцена, на жаль, не поодинокий випадок, вона притаманна всьому нашому суспільству і нинішній системі влади, коли від проблеми просто відвертаються чи просто закривають очі. І бабуся під магазином це лише вершина айсбергу, адже бездомних жебракуючих людей в Кіровограді набагато більше, аніж ми звикли помічати в центрі міста, чи де-не-де під церквою. 

Реальну картину щодо жебрацтва в Кіровограді та заходи, які приймаються владою  для подолання цієї проблеми вирішив дослідити медіапортал «Акула». За коментарем ми звернулись до Віталія Кадацького, директора Кіровоградської обласної благодійної організації «Нове покоління». Впродовж п’яти років він працює з алко- та наркозалежним (спеціалізація фонду), але не відмовляє й безхатченкам, які в силу різних життєвих ситуацій опинились на вулиці. «Люди потребують допомоги. Багато з них пенсіонери, багато без документів, багато інвалідів, які не можуть оформити інвалідність. І багато вмирають. А вся статистика, що в нас є, це «фонарь»! Що в нас говорять? Двоє-троє замерзло. Мабуть, кільком десяткам за зиму відрізають руки і ноги!».

По суботах біля площі Богдана Хмельницького організація «Нове покоління» проводить обіди для безхатченків. Серед них зустрічаються різні долі: «До мене зараз приходить обідати людина, яка має дві вищих освіти. Яка мене в училищі навчала. Приходять десятки розумних людей, але в силу різних життєвих ситуацій вони залишились без нічого. Ось, чоловік афганець вертольотчик, він не може документи собі зробити, живе на смітнику. Ось, недавно вбили дівчину, їй тридцять. Місцеві вбили, зґвалтували, познущались як могли. Багато вже не приходять, бо вони вмирають».


Як саме відбуваються ці обіди вирішили поглянути і ми. Виявилось, що дають не лише матеріальну, але й духовну їжу, наставляють на правий шлях. Так працюють активісти з ГО «Нове покоління». За інформацією деяких джерел нам стало відомо, що до громадської організації звертаються і посадовці, коли необхідно перед вищим керівництвом продемонструвати результати своєї роботи у сфері з бездомними.


Твердо можна сказати, що не залишається осторонь проблеми безхатченків церква. Свято-Єлисаветівський чоловічий монастир на чолі з отцем Мануїлом щодня годує таких людей, а за їх бажанням може взяти на проживання за «роботу по силам», тобто вони живуть і працюють в монастирі. Таких людей не багато. Більшість звикла до свого способу життя, і змінювати щось, тим більше працювати, не хочуть: «У нас були випадки коли бездомний приходив, ми його відмили, накормили. А через кілька днів він знайшов друга, вони випили і він знову перетворився на того ким був».

Приблизно таку ж думку висловила директор Кіровоградського обласного центру соціально-психологічної допомоги Вінницька Наталія: «Люди звикли так жити. Існує навіть такий термін – соціальні утриманці. Багато з них просять милостиню на вулиці. Зазвичай вони мають 30-40 грн. на день». Але як церква, так і благодійні організації вважають, що шанс потрібно дати кожному, а вже людина сама обирає використати його, чи ні.


Щодо заходів, які приймаються владою, то для роботи з безхатченками начебто створений Кіровоградський міський центр обліку та перебування бездомних осіб.Формально він почав функціонувати після того, як в грудні цього року депутати змінили рішення про влаштування Центру у відокремленому приміщенні лікарні №1і Центр отримав адресу Кіровського районного територіального центру. Але замість установи з повноцінним штатом і приміщенням, сьогодні – це один кабінет і посадова особа, яка займається документацією безхатченків, але не може вирішити їх житлове питання. Ось таким бутафорським методом наразі влада вирішила проблему. Ще однією недосконалістю у роботі Центру є складна система обліку безхатченків. Для внесення такої особи в реєстр необхідно заповнити велику кількість граф, серед яких: «Паспортні дані», «Місце реєстрації», їх зазвичай заповнити безхатченку складно, а це практично унеможливлює ведення такого обліку. Звичайно реєстр це не головне, важливо вирішити питання з житлом. Адже поки літо, можна переночувати й на вулиці, а з приходом зими людям просто нема куди йти.

Відомо, що набагато більше коштів витрачається на подолання проблем, пов’язаних із бездомними (рознесення хвороб, злочини) аніж на влаштування спеціального центру. В міському бюджеті закладена сума приблизно в півмільйона грн. для функціонування такого центру,але на придбання самого приміщення кошти не виділяються. Пояснюється така ситуація відсутністю фінансів. Хоча якщо уважно подивитись на що в бюджеті виділяють гроші, виникає питання в доцільності їх використання. Наприклад, на «Програму фінансового забезпечення відзначення визначних подій та нагородження відзнаками Кіровоградської міської ради та виконавчого комітету на 2013 р.» передбачено 146 469 тис. грн. Запитання: за що нагороджувати, якщо одна з нагальних і болючих проблем міста не вирішена? Єдина надія поки що залишається на Управління власності і комунального майна у міській раді. Сьогодні ведуться переговори у кількох напрямках щодо знаходження відповідного приміщення. Існує три варіанта: створення центру для бездомних на базі лікарні, що в селищі Новому, але на це необхідні величезні капіталовкладення. Або ж передача у державну власність будівлі приймальника-розподільника, що знаходиться по вулиці 40-річча Перемоги, і належить структурам МВС, але ця процедура веде за собою величезну бюрократичну тяганину. І, поки що ідеальним варіантом було б укладення довгострокового договору оренди цього приміщення міською радою. Але будь-який з цих варіантів, потребує розгляду на рівні Кабінету Міністрів, тому найвірогідніше, що і цю зиму безхатченки проведуть на вулиці. А поки що, кожен крок влади «на покращення» продовжує масштабно висвітлюватись на усіх рекламних засобах міста, створюючи ореол дбайливого ставлення до людей. 

Анастасія Зубова
22.10.2018 16:30
З почaтком нового нaвчaльного року aктуaльності нaбувaє темa профілaктики педикульозу в нaвчaльних зaклaдaх. До Держпродспоживслужби облaсті вже нaдійшло кількa звернень від бaтьків, діти яких, нa...
22.10.2018 16:20
Цієї суботи близько 23-ї години пaтрульні отримaли виклик про те, що нa вулиці Aкaдемікa Тaммa в дворі будинку сусід з ножем нaпaв нa двох громaдян.Про це інформує прес-служба поліції області,...
22.10.2018 16:00
Головна туристична принада міста Кропивницького - Дендропарк, надто ж у пору весняного цвітіння. Сюди з інших регіонів їдуть цілими екскурсійними автобусами. Кілька років тому місцем паломництва став ...
22.10.2018 15:30
Укрпоштa встaновилa 2 000 POS-термінaлів для прийому оплaти плaтіжних кaрт в нaйбільш зaвaнтaжених поштових відділеннях Укрaїни, де клієнти зможуть оплaчувaти поштово-логістичні послуги кaрткою.Про ...
22.10.2018 15:00
ПривaтБaнк зaпустив жовтневий кешбек для клієнтів, які купують квитки нa потяги тa aвтобуси в мобільному Привaт24. Про це інформує прес-служба Приват Банку, передає "Акула".З 15 жовтня до 15 ...