Кіровоградщина, Тарковський, Митрофаненко, книга, презентація, Яновський

Двоє чоловіків з Кропивницького розкрили таємниці сексуальної бандитки (ФОТО)

20.03.2018 | 16:30
909

У місті Кропивницькому лунали постріли, гарматні  залпи, з неба сипалися бомби. Більшість жителів боязко  причаїлися в наглухо замкнених помешканнях, а деякі городяни зі зброєю в руках кинулися відбивати  наступ  нападників. Бої точилися ближче до залізниці по лінії вокзал - склади Брайченка- вулиця Полтавська. Це було 100 років тому. Тоді  Кропивницький називався Єлисаветградом. Його жителі чинили спротив  встановленню в місті більшовицької влади та  розбою анархістських банд.

Столітній ювілей цього протистояння став темою лекції кандидата історичних наук, старшого  викладача Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Юрія Митрофаненка в Кропивницькому обласному художньому  музеї. Лектор зазначив, що він реконструював хронологію тих подій разом з краєзнавцем Максимом Сінченком (він теж був присутній на лекції). Дослідники  використовували архівні документи, публікації єлисаветградської газети «Голосъ Юга» і  повість нашого земляка письменника Юрія Яновського «Байгород». Вона була створена вже в часи радянської влади і тому автор не міг написати, що єлисаветградці  не хотіли  більшовиків. Яновський  зазначив, що городяни відбивалися тільки від анархістів.

 Анархісти справді на початку 1918 року напали на місто . Отаманшею в них була  Маруся Нікіфорова родом з Чернігівської губернії. Про неї ходили  різні легенди. Наприклад, що була вона інтерсексуалкою ( тобто людиною з вродженими ознаками чоловічої та жіночої статі). А Яновський назвав її «повнокровною самкою». Анархісти арештували  тоді юного  АрсеніяТарковського, що пізніше став відомим поетом. Маруся  відпустила його як малолітнього і навіть пригостила цукеркою. яку мати  Арсенія згодом гнівно звеліла викинути.  Містянам  Марусині хлопці не подобалися як грабіжники, котрі заради розваги  чи щоб нагнати страх стріляли по кому попало. Майже одночасно з  анархістами в Єлисаветград зайшли більшовики. Їх  наміри  побити буржуїв і все поділити ніяк не влаштовували не тільки купців та промисловців, а й робітників заводу Ельворті. У них не було підстав нарікати на англійських власників підприємства, де були високі заробітки. До того ж  дослідники вважають,що більшовицький діяч Трифон Гуляницький  присвоїв велику суму громадських грошей. Юрій Митрофаненко зауважив, що  Гуляницький досі є почесним громадянином Кропивницького , хоча не заслуговує цього.


Загони самооборони з  Кущівки,Балки, Чечори, Пермського та Биківського мікрорайонів( членом одного з загонів був і польський композитор Кароль Шимановський) , бійці єврейської самооборони, робітники заводу Ельворті, авіатори і кавалеристи за підтримки  підприємців у  лютому  1918 року вибили анархістів і більшовиків з міста. Не  допомогла тим і підмога  робітників з міста  Кам’янського (пізніше - Дніпродзержинська). За неточними даними, тоді загинуло до 80 людей. Місце поховання їх невідоме. Є версії,що це може бути територія нинішнього Ковалівського парку.

  Пізніше  більшовики все ж зайшли в місто з боку селища Шостаківки. Їхнім командиром був такий собі Полупанов. Юрій Митрофаненко охарактеризував його так; «Він зовсім не розбирався в промисловості, однак його призначили  директором заводу «Червона зірка» (колишнього Ельворті), тому що  такій  типу заслуженій людині потрібна була хороша посада».

  Лекція Юрія Митрофаненка  стала своєрідним анонсом майбутньої книги про  події 100-річної давності в Кропивницькому, яку має випустити місцеве видавництво «Імекс ЛТД». Його директор Тамара Саміляк продемонструвала два варіанти обкладинки книги «Таємниці Байгорода Юрія Яновського». Присутні влаштували жартівливе голосування, яка з них краща, такою виявилася біла.

 Ніна Даниленко

11.12.2018 21:00
У переліку питань порядку денного, що винесені на чергове засідання земельної комісії, фігурують прізвища низки депутатів міської ради Кропивницького.Засідання комісії відбудеться в середу 12...
11.12.2018 17:27
У Кропивницькому відзначили поліцейських, які врятували життя людей.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі поліції області.Урочистий зaхід відбувся сьогодні, 11 грудня, в Головному упрaвлінні...
11.12.2018 17:00
В Олексaндрії можна покататися на кареті, запряженою конем. Про це повідомляє Голос Громaди, передає "Акула". Поїздку-прогулянку нa кaреті із зaпряженим конем можуть здійснити олексaндрійці нa ...
11.12.2018 16:28
В Олександрії невідомі спиляли блакитну ялинку.Про це йдеться на Дошці оголошень Олександрії, передає "Акула".
11.12.2018 16:00
У Кропивницькому прaцівники поліції викрили неповнолітніх, причетних до погрaбувaння місцевої жительки.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі поліції області. До відділу поліції нaдійшло...