«Братство українського народу» оголошує війну…

«Братство українського народу» оголошує війну…

23.05.2018 | 16:00
442

Якраз у ці весняні дні 85 років тому в Україні Голодомор лютував найсильніше.  Був він відчутний не лише на селі, а й у місті. Серед справ репресованих мало тих, де йдеться про крадіжки чи відвертий кримінал.  Але у одній з таких, де звинувачуються 11-ро наших земляків (робітники заводів та службовці) у тому, що розкрадали просо та соняшникову олію,  у обвинувальному висновку чітко окреслена картина, яка панувала тоді у Зіновєвську.

«Продовольчі труднощі, що утворились у Зінов’євську в результаті відомих неправильностей при проведенні хлібозаготовчої кампанії …викликали випадки розкрадання продовольчих вантажів з боку неорганізованого населення під час транспортування вантажів вулицями міста, а також  місць їхнього зберігання.  Постійно розростаючись,  ці випадки …стали масовими: у крадіжках почало брати участь і працююче населення. Крадіжки здійснювалися групами до 50 чоловік, вони діяли, оточуючи комори, склади, підводи, автомашини, які перевозили вантажі. Заходи, застосовувані для боротьби з крадіжками, як то: супроводження вантажів озброєними міліціонерами, застосування останніми зброї, не дали  результатів, хоча про рішучість заходів говорять три випадки вбивств міліціонерами нападників, які виявились робітниками місцевих підприємств.

 В крадіжки втягнулись не тільки шофери й підводчики, які почали відкрито продавати вантажі, що перевозили, але й міліціонери, які супроводжували їх на підводах та автомашинах.

 Врешті-решт крадіжки ці стали набирати організованої форми, поряд із дрібними і стихійними крадіжками почали зникати цілі вантажівки і підводи з продовольством, а також експортними товарами, які через певний час потрапляли на ринки. Ці обставини свідчать про наявність організованих груп осіб, зв’язаних з представниками відповідних установ.

 У справі двох звинувачених розстріляно, двоє отримали по десять років таборів, семеро – по п’ять.

 Це вже був наслідок: людей до крадіжок змушував голод. А перед цими подіями були ж ті, хто закликав боротися. Але сили були нерівні і згуртуватися не змогли.

 …Починаючи з березня 1931 року, на території нашого міста, яке тоді звалось Зінов’євськ, та у селах тодішнього Великовисківського району, почали з’являтися листівки, які  закликали до створення підпільних осередків і підготовки збройного повстання. Аналогічні листівки, писані російською мовою і звернені до робітників із закликом об’єднатися із селянами для спільної боротьби, знайдені в робітничих районах  Зінов’євська. Вони дуже налякали й роздратували тодішню владу. Викачка хліба в українських селах тільки розпочиналась (весною, а не восени, після жнив!), народний гнів зрів і його треба було  за всяку ціну притлумити. А тут – таке!

 Листівки виготовлялись на четвертинках паперу, написані від руки друкованими літерами, а каучуковим шрифтом  Гутенберг – підпис-штамп від кого написані. Вони закладались у конверти і на них іншим почерком, неграмотною українською мовою, писалось: «Шановні селяни! Відгукніться на цей наш заклик. Одержати листоноші».


 Шість листівок знайдено робітниками депо станції Зінов’євськ на залізничному полотні біля станції Шостаківка, ще кілька біля залізничного вокзалу у Зінов’євську. Чотири листівки починалися словами: «Брати-селяни!» і дві – «Шановні селяни!» Одна з них, дуже потріпана і ледве-ледве жива, зберігається у справі арештованих, на яких  впала підозра у  розповсюдженні  цієї контрреволюції. На звичайному листкові з учнівського зошита простим олівцем друкованими буквами написано: «Відгукніться на цей наш заклик! Ми об’являємо войну, бо ми не можем дивиться на жидовського  кровопійця, вони вже послідню кров виссали з мужика, вже від мужика послідній кусок хліба видерли, вони не бачуть, що нема хліба, нема нічого. Ні, вони ще заготовлять хотять, щоб мужик з голоду пропав. Ні, не дождетесь. Братство українського народу, якнайкраще готуйтесь до війни, хто з чим імеєт, бо буде дуже плохо, як будете мовчать, хутко готуйтесь до війни, бо ми вже озброєні, готові, ми стоїмо на оборону селян. Штаб м.Київ» (орфографію збережено). Угорі на листочку стоїть відтиск  друкованими літерами синім чорнилом:  «Братство українського народу».

 За день до цього  робітники заводу «Червона зірка» знайшли конверт з листівками. Там було сказано: «Дорогі селяни! Готуйтесь до 27 червня до  виступу. Організовуйте маси виключно зі своїх селян. Штаб буде розміщатись у селі Олександрівці, визначене місце збору. У цей день  повинні виступить іноземні держави».

 ДПУ у цій справі арештувало семеро українців, мешканців сіл Лелеківка та Плетений Ташлик: братів Тихона та Матвія Чепілків, обоє Савовичі, Михайла Григоровича Кобця,  Василя Миколайовича Шарпара, Григорія Євдокимовича Рибалка,  Івана Буравченка,  Івана Колота. Кобець і Чепілко працювали чорноробами на вугільному складі депо станції Зінов’євськ. Михайло Григорович Кобець доручав братам Чепілкам розповсюджувати листівки у селі Плетений Ташлик, звідки вони родом. З весни 31-го  року до літа 32-го вони нібито розповсюдили  близько 50 листівок. Їм допомогали син куркуля Іван Буравченко та односельці Шарпар, Колот та Грицько  Сухопарь.

 Звісно, ці наші земляки  навряд чи  мали зброю та штаб у Києві, Очевидно, вони просто сподівались, що  та несправедливість, яку чинила з народом Радвлада, має викликати гнів і організований спротив. Але  доблесні чекісти реагували миттєво, не гребували будь-якими засобами і знищували його у зародку. Усі арештовані отримали від трьох до десяти років виправних таборів.

Світлана Орел

19.06.2019 18:00
Головний секрет збереження веселості полягaє в тому, щоб не дозволяти дрібницям тривожити нaс і рaзом з тим цінувaти ті мaленькі рaдощі, які випaдaють нa нaшу долю. @Семюел Смaйлс
19.06.2019 17:44
В обласному центрі, на вулиці Кропивницького, невідомий чоловік зaволодів велосипедом кропивничанина сaме тоді, коли він рвaв нa дереві ягоди. Про це повідомляє прес-служба патрульної поліції...
19.06.2019 17:10
Невідомі підірвали інкасаторський автомобіль ПриватБанку.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі банку.Екіпaж інкaсaторського aвтомобіля ПривaтБaнку не пострaждaв в результaті підриву aвто ...
19.06.2019 16:39
Сьогодні, 19 червня, як і щодня прибирaння вулиць облaсного центру зaбезпечують  спеціaлісти КП "Універсaл 2005".Про це повідомляє прес-служба міської ради Кропивницького, передає "Акула". ...
19.06.2019 16:06
19 червня пожежно-рятувaльні підрозділи Кіровогрaдської облaсті тричі виїздили для нaдaння допомоги по пошуку тa вилученню чотирьох зaгиблих громaдян, з яких однa дитинa, із водойм.Про це...